O czym należy pamiętać przy zmianie konta bankowego?

O czym należy pamiętać przy zmianie konta bankowego?

Jeśli coraz bardziej irytują Cię niejasne zasady opłat za operacje bankowe, ich wzrost lub kiepska jakość obsługi banku, rozwiązaniem może być zmiana konta bankowego. Konkurencja w tej branży jest bardzo ostra. Jaki bank wybrać – czy istnieje jedna odpowiedź na to pytanie?

Sama zmiana konta bankowego jest bardzo prosta, jednak istnieje kilka ważnych zasad, o których warto pamiętać podczas przejścia z jednego banku do drugiego. Zrób to z głową i dobrze zaplanuj.

Jaki bank wybrać i co może Ci w tym pomóc?

Określ swoje oczekiwania wobec nowego konta bankowego. Zupełnie inaczej będą one wyglądać, jeśli jesteś studentem, biznesmenem czy też masz rodzinę i w związku z tym zależy Ci na oszczędnościach. Nie ma jednej recepty i odpowiedzi na pytanie, jaki bank wybrać. Banki proponują zarówno konta płatne, jak i darmowe – rozeznaj się, co możesz otrzymać w zamian za te opłaty.

W wyborze odpowiedniego banku pomogą Ci porównywarki kont bankowych dostępne w Internecie – znajdziesz tam specyfikacje wraz z omówieniem oraz informacje o dodatkowych opłatach i korzyściach dla posiadaczy.

Warto też przygotować sobie zawczasu według starego konta listę najczęstszych operacji, które wykonujesz na tym rachunku. Na jej podstawie poszukaj takiego banku, który oferuje atrakcyjne warunki ich realizacji. Jaki bank wybrać? Jeśli np. często wypłacasz pieniądze z bankomatu, znajdź bank, który umożliwi  to bez dodatkowych kosztów, niezależnie od kwoty.

Zmiana konta bankowego – proces przeniesienia

Zmianą konta bankowego zajmują się od 2010 same dwa banki, między którymi dokonuje się transfer. W Twoim imieniu formalnościami zajmie się nowo wybrany bank – wystarczy złożyć podpis na odpowiednim dokumencie. Niekiedy jednak może zdarzyć się sytuacja, w której „stary” bank wymaga weryfikacji wniosku o przeniesienie własnoręcznym podpisem klienta. Niekiedy przez lata podpis się zmienia, a dodatkowo, jeśli umowa gdzieś zaginęła, może być problem z odwzorowaniem podpisu. Wówczas bank ma prawo odmówić przeniesienia i trzeba będzie za dodatkową opłatą wystąpić o duplikat umowy.

Zmiana konta bankowego w ten sposób jest bardzo wygodna, ponieważ automatycznie następuje też przeniesienie wszystkich zleceń stałych i poleceń zapłaty. O zmianie numeru konta bankowego zostaje też poinformowany ZUS, Urząd Skarbowy oraz pracodawca. To wiele ułatwia – i ogranicza biurokrację.

Co jednak w sytuacji, gdy nie możesz skorzystać z tej możliwości lub chcesz to zrobić sam?

Polecenie zapłaty

Ta usługa polega na zleceniu realizacji przelewu na określoną kwotę w danym dniu. Może to być np. spółdzielnia mieszkaniowa czy operator sieci komórkowej. Nie zamykaj starego konta od razu po otwarciu nowego. Najpierw ustaw polecenie zapłaty na nowym koncie, a dopiero potem anuluj na starym – unikniesz w ten sposób podwójnego opłacenia tej samej usługi. Zrezygnować możesz z karty debetowej, której utrzymanie kosztuje. Możesz ją zastrzec w systemie bankowości elektronicznej.

Zlecenia stałe

Zlecenie stałe polega na tym, że po zdefiniowaniu odbiorcy kwotę za każdym razem podajemy ręcznie. Dzięki tej opcji nie ma potrzeby za każdym razem wpisywania danych odbiorcy i numeru jego konta. Analogicznie do polecenia zapłaty, otwierając nowe konto zdefiniuj na nim zlecenia stałe, a potem usuń je ze starego rachunku.

Informacja o nowym numerze konta

Zmiana konta bankowego wiąże się też ze zmianą jego numeru. Prowadząc działalność gospodarczą, wyślij nowy numer do swoich obecnych kontrahentów. Zmień też numer i nazwę banku w programie do wystawiania faktur.

O zmianie powinien wiedzieć też ZUS, skarbówka oraz Twój pracodawca, jeśli pracujesz na etacie. Wówczas uzupełnisz  i podpiszesz druczek, który dostarczysz kadrom i upoważnisz je do przelewu na nowy rachunek. Zmianę zaplanuj w terminie, gdy nie ma wypłat. Nie rób tego na kilka dni przed dniem przelewu wynagrodzenia – księgowość może wówczas wysłać pieniądze na stare konto. To jeszcze jeden argument za tym, by go od razu po otworzeniu nowego nie zamykać.

W Urzędzie Skarbowym należy wypełnić druk aktualizacyjny – w innej sytuacji US zwróci Ci nadpłatę lub ulgę na stare konto i przelew zostanie anulowany. Będą też konieczne wyjaśnienia.

Studenci, którzy zmieniają konto, jeśli pobierają stypendia, muszą też powiadomić o nowym numerze konta uczelnię – w dziekanacie należy wypełnić dokument z nowym numerem konta.

Zmiana konta bankowego może okazać się problematyczna, jeśli w poprzednim banku spłacamy jakieś zadłużenie, ale bywa to możliwe pod pewnymi warunkami. Zawczasu dowiedz się jednak, czy nie wiąże się z tym jakaś kara umowna i czy możliwy jest „balance transfer” – opcja przeniesienia spłaty zadłużenia na nowe konto.

O czym należy pamiętać przy zmianie konta bankowego?
5 (100%) 1 vote
Poprzedni «
Następny »