Najlepsze bezprzewodowe urządzenia do słuchania muzyki

Najlepsze bezprzewodowe urządzenia do słuchania muzyki

Długie podróże umila Ci zwykle muzyka? Często jednak, zanim jej posłuchasz, musisz rozplątać kable – ten irytujący problem zna każdy meloman. A gdyby tak zainwestować w słuchawki bezprzewodowe? Tego typu sprzęt pozwoli Ci się cieszyć muzyką bez skrępowania i natychmiast. Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie – co pomoże Ci wybrać najlepszy model dla siebie?

Sposób transmisji sygnału

Istnieje kilka rodzajów przesyłu sygnału. Dostępne są słuchawki radiowe (mają większy zasięg) oraz słuchawki bluetooth (które mają cyfrową jakość dźwięku). Na rynku obecne są też słuchawki na podczerwień, ale w konkurencji z dwoma pierwszymi rodzajami wypadają na niekorzyść, dlatego nie bierzemy ich tu pod uwagę.

Słuchawki Bluetooth – w zestawie czy bez?

W sklepach możesz spotkać słuchawki bezprzewodowe wyposażone w dodawany do zestawu moduł nadawczo-odbiorczy bluetooth oraz takie, które łączą się z bluetoothem, który posiada Twój komputer. Dotyczy to najczęściej laptopów, ale do posiadanego PC-ta również można dokupić moduł Bluetooth (w cenie 20-30 zł) i tym samym umożliwić połączenie go ze słuchawkami.

W przypadku łączenia słuchawek z komputerem instalacja słuchawek polega na procesie parowania ich z interfejsem bluetooth w komputerze. Żeby to zrobić, należy ustawić moduł bluetooth w komputerze w tryb oczekiwania, a następnie nacisnąć odpowiedni przycisk w słuchawkach. Ustawienie zostanie zapamiętane przez oba urządzenia – sparowane w ten sposób słuchawki bluetooth będą w przyszłości łączyć z komputerem automatycznie (o ile nie reinstalujesz systemu).

Innym rozwiązaniem są adaptery bluetooth, które da się podłączyć praktycznie do każdego analogowego źródła dźwięku (przenośnego odtwarzacza MP3, smartfona, wieży hi-fi, telewizora itp.). Tego typu adapter trzeba dokupić osobno, co przy cenie słuchawek generuje dodatkowe koszty i przestaje być opłacalne. Dodatkową zaletą jest jednak możliwość prowadzenia rozmów przez telefon w samochodzie (potraktowanie ich jako części zestawu głośnomówiącego). Słuchawki bluetooth pomogą Ci wyraźnie słyszeć swojego rozmówcę.

Słuchawki radiowe – kiedy warto je zakupić?

Słuchawki bezprzewodowe mogą działać nie tylko na zasadzie bluetooth, ale także z wykorzystaniem fal radiowych. Słuchawki radiowe przydadzą Ci się nie tylko do komputera, ale też do słuchania muzyki z domowego zestawu audio wyposażonego wyłącznie w analogowe gniazdo słuchawkowe.

Mają zdecydowanie większy zasięg niż słuchawki bluetooth.

Te drugie mają jednak inną ważną zaletę. Dzięki temu, że jest to technologia cyfrowa, zmiana odległości w ramach zasięgu nie psuje jakości sygnału, jak w przypadku słuchawek radiowych czy na podczerwień. Słuchawki na podczerwień według producentów mogą mieć zasięg nawet 7-8 metrów, choć w praktyce zanika on przy 2-3 metrach. W przypadku słuchawek bluetooth zasięg waha się od 10 do nawet 22-25 metrów (jak w przypadku sprzętu marki Creative).

Słuchawki bezprzewodowe – jakość dźwięku a częstotliwość

Im większa częstotliwość, tym lepszej jakości dźwięk. W słuchawkach bezprzewodowych na podczerwień oraz radiowych nośnikiem dźwięku jest fala nośna o określonej częstotliwości. Słuchawki pracujące na niższych częstotliwościach będą więc emitować dźwięk niższej jakości. Trzeba jednak pamiętać o tym, że ucho człowieka ma określoną czułość na dźwięk i jego niuanse (nie tylko głośność, ale i jego ton, basowość czy też samą jego obecność). Pewne dźwięki pozostaną dla ludzi niesłyszalne – podczas gdy reaguje na nie np. nasz kot lub pies.

Przyjmuje się, że pasmo słuchu u człowieka zamyka się w przedziale od 20 Hz do 20 kHz (przy czym jest to zakres dla dzieci i młodzieży). U dorosłych zawęża się on nieznacznie, głównie w wysokich częstotliwościach. Pasmo od 20 Hz do 16 kHz nie będzie więc o wiele gorsze od przedziału 20 Hz – 60 kHz.

Kilka słów o wadze i kształcie

Jeśli tylko masz możliwość, przymierz słuchawki bezprzewodowe jeszcze przed zakupem. Chodzi nie tylko o ich kształt czy typ, ale i wagę. Te, które ciążą Ci na głowie już po kilku minutach lub uciskają skronie, odłóż z powrotem. Słuchawki powinny mocno trzymać się głowy (co jest szczególnie ważne w przypadku sportowców, np. biegaczy) i mieć możliwość ścisłej regulacji obwodu. Pianka, z której wykonane są nauszniki, powinna być miękka i oddychająca – ucho nie może pocić się w środku. Specjalistyczne, renomowane marki, których ofercie warto przyjrzeć się bliżej to m.in. Sennheiser, JBL czy też Bose.

Oceń ten post
Poprzedni «
Następny »