Kiedy wysokie ciśnienie jest niebezpieczne?

Kiedy wysokie ciśnienie jest niebezpieczne?

Podejrzewasz, że możesz mieć wysokie ciśnienie? Objawy nie powinny być zlekceważone, ponieważ w dłuższej perspektywie mogą nawet zagrażać życiu. Poznaj przyczyny i skutki wysokiego ciśnienia.

Wysokie ciśnienie, czyli jakie?

Prawidłowe ciśnienie człowieka wynosi 120/80 mmHg. Jeśli Twoje ciśnienie utrzymuje się na poziomie od 130 do 139/85-89 mmHg, to jest ono wysokie, jednak wciąż – prawidłowe. Powyżej tej wartości mówimy już o nadciśnieniu.

Ważne, by regularnie kontrolować swoje ciśnienie. Jeśli czujemy się dobrze – przynajmniej 1 raz w roku. Jeśli jednak obserwujemy u siebie jakieś niepokojące objawy, należy zwiększyć częstotliwość pomiarów. W podeszłym wieku mierzymy ciśnienie min. 2 razy dziennie – rano oraz wieczorem.

Wysokie ciśnienie – objawy, które powinny dać Ci do myślenia

Nie zawsze nadciśnienie daje niepokojące objawy. Jednak najczęściej organizm wysyła pewne sygnały, które mogą świadczyć o wysokim ciśnieniu. Objawy mogą być jednak związane również w wieloma innymi schorzeniami, dlatego zawsze udaj się do lekarza, który wykona serię badań, przeprowadzi wywiad i na tej podstawie postawi odpowiednią diagnozę oraz zaproponuje konkretne leczenie.

Jak rozpoznać, że masz wysokie ciśnienie? Objawy, które powinny Cię zaniepokoić to zmęczenie, które utrzymuje się przez długi czas i nie ustępuje mimo odpoczynku. Inny symptom to krwawienie z nosa, które nie jest związane ani z urazem mechanicznym, ani alergią. Nie ignoruj też bólu z tyłu głowy, któremu towarzyszy sztywność szyi oraz karku ani bólu w klatce piersiowej. Czy wiesz, że o nadciśnieniu może świadczyć również bezsenność?

Jeśli miewasz zawroty głowy oraz szumy w uszach, koniecznie skontaktuj się ze specjalistą – to może być wynik wysokiego nadciśnienia. Kolejny objaw to zaburzenia widzenia, wzmożone pocenie się oraz uczucie gorąca, a także duszności.

Jakie są skutki wysokiego ciśnienia?

Skutki wysokiego ciśnienia są zdecydowanie bardziej poważne niż skutki za niskiego ciśnienia. Powikłania związane z nadciśnieniem mogą być naprawdę groźne. Dlaczego? Zwiększony napór krwi na ścianki tętnic sprzyja miażdżycy i grozi zawałem albo udarem mózgu. Nieleczone nadciśnienie może doprowadzić do uszkodzenia serca, mózgu, nerek oraz oczu.

Niewydolność nerek sprawia, że z organizmu nie są wydalane toksyczne związki, więc może dojść do poważnego zatrucia. Z kolei w oczach tworzą się zakrzepy, które blokują dopływ krwi do gałki ocznej oraz powodują uszkodzenie wzroku.

Statystyki mówią, że nieleczone nadciśnienie skraca życie nawet o 15 lat. Jest to związane z faktem, że w układzie krwionośnym dochodzi do rozległych i nieodwracalnych zmian.

Jak można obniżyć ciśnienie domowymi sposobami?

Nadciśnienie leczy się farmakologicznie – pomagają leki moczopędne, tzw. beta-blokery, które zwalniają pracę serca, a także alfa-blokery rozszerzające naczynia krwionośne. Jeśli jednak twoje ciśnienie jest wysokie, ale nie zarażające zdrowiu i lekarz nie przepisał lekarstw, możesz wypróbować pozafarmakologicznych metod.

Jeśli chodzi o domowe sposoby, mówi się, że warto jeść seler oraz czosnek. Oba warzywa powodują, że krew lepiej krąży, a w konsekwencji – ciśnienie spada. Warto zmniejszyć ilość soli w diecie oraz zmienić swój tryb życia na bardziej aktywny. Nawet 30-minutowy codzienny spacer powoduje, że serce lepiej pompuje krew, a także zmniejsza się poziom hormonu stresu przyczyniającego się do wzrostu ciśnienia.

Oceń ten post
Poprzedni «
Następny »