Kiedy nie warto naprawiać laptopa?

Kiedy nie warto naprawiać laptopa?

Do awarii laptopa często dochodzi w najmniej oczekiwanych momentach – np. podczas pisania pracy magisterskiej, prezentacji w pracy lub w szkole. Szczęście w nieszczęściu, jeśli to komputer firmowy, bo wówczas koszty naprawy nie leżą po naszej stronie. Prywatny zepsuty laptop przysparza więcej zmartwień.  Kiedy naprawa laptopa jest nieopłacalna?

Zalanie laptopa

Naprawa laptopa, który został obficie zalany to bardzo częsty problem w serwisach sprzętu komputerowego (ok. 35% wszystkich awarii z winy użytkownika). Mimo że sytuacja z zewnątrz po osuszeniu nie wygląda groźnie, doprowadzenie laptopa do stanu sprzed zalania bywa dla serwisanta drogą przez mękę. Jeśli do środka dostała się niewielka ilość płynu, uszkadzając tylko kilka elementów płyty głównej, wówczas naprawa się jeszcze opłaca. W sytuacji, jeśli wylałeś na swój komputer całą szklankę napoju, koszt naprawy może przewyższyć wartość Twojego sprzętu – zwłaszcza jeśli użyto drogich komponentów (gdy np. chodzi o laptop gamingowy lub dla grafika).

Zalany (zepsuty) laptop, który jest włączony (lub jeśli, co gorsza, włączasz go po zalaniu) wchłania ciecz i w ten sposób możesz pogorszyć jego stan. W najlepszym wypadku możesz liczyć na odratowanie danych z dysku. Chcąc temu zapobiec, ile razy pracujesz nad ważnym projektem, zapisuj go również na dysku zewnętrznym (lub na pendrivie). Multimedia (w tym filmy i muzykę) też lepiej przechowywać w tych miejscach.

Przestarzały, zepsuty laptop

Argument o wieku laptopa naprawdę ma sens – tym bardziej że producenci elektroniki celowo postarzają produkt – tak, by szybciej ulegał usterkom i trzeba było wymienić go na lepszy i nowszy model. Nawet, jeśli jesteś przywiązany do swojego sprzętu, naprawa laptopa, który ma powyżej 8 lat najczęściej mija się z celem. Do najczęstszych usterek w takich komputerach należą uszkodzenia układów graficznych i dysków twardych. Cena nowego dysku twardego wynosi ok. 200-300 zł, do którego trzeba doliczyć koszt reinstalacji systemu – i w ten sposób kwota takiej usługi zbliża się do wartości naszego laptopa na rynku wtórnym. W przypadku kart graficznych koszt ich naprawy może przewyższać koszt takiego komputera nawet o 200%.

Naprawa laptopa – kiedy problemy się mnożą

Zepsute gniazdo zasilania to awaria, którą specjalista naprawi nawet w jeden dzień. Jeśli jednak zepsuty laptop ma dłuższą listę uszkodzeń (w tym np. wyrwany jeden zawias, pęknięcia obudowy lub daje o sobie znać dysk twardy (możesz usłyszeć wtedy charakterystyczne „tykanie” podczas włączania), sytuacja się komplikuje.

Przy takim nagromadzeniu usterek zdarza się, że rozkręconego laptopa nie można już z powrotem złożyć bez wymiany elementów obudowy (co oznacza dodatkowe koszty). Zdarza się też, że serwisanci nie chcą naprawiać tylko jednej, najpoważniejszej wady, ponieważ jest ryzyko, że nadpęknięte elementy mogą się przy takiej naprawie całkiem rozsypać, a zaniedbany wcześniej laptop wróci do klienta w jeszcze gorszym stanie.

Jeśli naprawa laptopa oznacza niekończące się pasmo wydatków, a komputer wygląda, jakby przetrwał wojnę – pora wysłać go na emeryturę.

Gdy laptop jest naprawdę wyjątkowy…

Kupując nowego laptopa, nie daj się namówić sprzedawcy na rzadko spotykany model. W razie awarii bardzo trudno znaleźć do niego części zastępcze. Komponenty są zresztą bardzo drogie i trzeba sprowadzać je na zamówienie z Chin. W takim przypadku nawet naprawa drobnych elementów typu zawias czy przycisk od klawiatury może okazać się niemożliwa.

Jeśli już jednak jesteś szczęśliwym posiadaczem takiego modelu, dbaj o niego, jak o własne dziecko, gdyż naprawa może okazać się nieekonomiczna.

Podsumowując, oddając zepsutego laptopa do rekomendowanego serwisu, poproś o wycenę naprawy. Jeśli komputer ma już swoje lata, a koszt serwisu przewyższa obecną wartość całego laptopa, być może warto postawić na nowy sprzęt? Tym bardziej, jeśli używasz komputera nie tylko do przeglądania Internetu? Jeśli jest Ci on niezbędny do pracy, a z racji zawodu lub hobby musisz być na bieżąco z nowinkami technologicznymi, warto wymienić go na sprzęt najnowszej generacji.

Oceń ten post
Poprzedni «
Następny »