Jak wybrać lokatę dostosowaną do naszych potrzeb?

Jak wybrać lokatę dostosowaną do naszych potrzeb?

Lokata to nadal popularny sposób na bezpieczne pomnażanie oszczędności. W ostatnich latach w związku z niskim poziomem stóp procentowych lokaty straciły na swojej popularności, nie przynoszą bowiem już takich zysków, na których inwestorom by zależało. Mimo tego, że lokaty nie są już tak chętnie wybierane, nadal pojawiają się w ofercie praktycznie każdego banku. Dlatego niektórzy zastanawiają się jak wybrać lokatę, która będzie najlepiej odpowiadać indywidualnym potrzebom.

Jak wybrać lokatę?

Przede wszystkim wybór lokaty w dużej mierze uzależniony jest od indywidualnych uwarunkowań. Trzeba rozważyć sobie na jak długo, chcemy swoje środki włożyć na lokatę. Trzeba bowiem pamiętać, że założenie lokaty wiąże się z tym, że pieniądze na czas trwania takiej lokaty będą zamrożone i nie będzie można z nich korzystać. Natomiast zerwanie lokaty przed upływem terminu będzie sprawiać, że utraci się zyski, jakie w tym czasie lokata wypracowała i będzie można otrzymać jedynie zwrot kapitału, więc taka decyzja nie będzie miała sensu. Dlatego przed wyborem lokaty trzeba się zastanowić nad tym, na jak długo chcemy środki zablokować, by uzyskać konkretny zysk.

Najlepsza lokata bankowa to rzecz jasna taka lokata, w ramach której będziemy mogli liczyć na najwyższe oprocentowanie. W końcu od tego zależeć będzie to czy lokata będzie dla danej osoby atrakcyjna, czy spełni jego oczekiwania co do możliwych do wypracowania zysków. Jeśli chodzi o budowanie zysków, trzeba również zwrócić uwagę na tak istotną kwestię, jak kapitalizacja odsetek. To, w jakich okresach są odsetki, kapitalizowane będzie istotne, ponieważ wpływa na wysokość wypracowanego zysku. Jeśli chodzi o lokaty, można je podpisać na 12 miesięcy, ale kapitalizacja może być comiesięczna.  Dlatego wybór lokaty również od tej kwestii będzie uzależniony.

Jeśli ktoś zastanawia się, jak wybrać lokatę przede wszystkim, powinien pamiętać o tym, jak bardzo ważną kwestią jest dokładna analiza zaproponowanych warunków. Dzięki temu zdecydowanie łatwiej będzie je porównać i wybrać dla siebie coś interesującego. Oczywiście obecnie trudno mówić jednoznacznie o dobrych lokatach. Niestety to, co jest nam proponowane to bardzo często lokaty, których oprocentowanie jest na poziomie jednego procenta, co rzecz jasna nie daje praktycznie żadnego zysku. Na lokacie musiałyby znaleźć się bardzo duże środki, by taka lokata przyniosła zadowalające zyski. Zanim wybierze się konkretną lokatę, na pewno warto dokonać sobie pewnego porównania między dostępnymi propozycjami.

Oceń ten post
Poprzedni «
Następny »