Jak wybrać dezodorant bez aluminium? 

Jak wybrać dezodorant bez aluminium? 

Mogłoby się wydawać, że wybór dezodorantu to nic trudnego. Co prawda na półkach sklepowych znajdują się setki produktów, jednak większość z nich jest do siebie podobna, a największy problem sprowadza się do tego, aby wybrać najbardziej odpowiadający nam zapach.

Niestety, jak się okazuje rzeczywistość jest nieco bardziej skomplikowana. Bez względu na to, czy wybieramy dezodorant dla kobiet czy mężczyzn, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka czynników, które pozwolą dostosować go do indywidualnych potrzeb i preferencji.

Czym różni się dezodorant od antyperspirantu?

Na sklepowych półkach możecie znaleźć antyperspiranty, dezodoranty oraz zyskujące coraz większą popularność blokery potu. Większość osób uważa, iż są to tak naprawdę te same produkty, występujące po prostu pod różnymi nazwami. Jak się jednak okazuje, terminologia ma znaczenie, gdyż każdy z tych produktów ma nieco inne działanie.

Antyperspiranty są uznawane za najskuteczniejsze, gdyż ich działanie wymierzone jest w przyczynę pocenia się, a nie jego skutki. Preparaty te blokują wydzielanie potu poprzez obkurczenie gruczołów potowych. Taki efekt może utrzymać się nawet do 48 godzin. Substancją czynną, odpowiedzialną za takie działanie są sole glinu, które dodatkowo odpowiadają za niszczenie bakterii. Ponadto, antyperspiranty są wzbogacane o substancje aromatyczne, które maskują nieprzyjemne zapachu.

Dezodorant dla mężczyzn i kobiet skupia się przede wszystkim na maskowaniu nieprzyjemnego zapachu potu oraz pochłanianiu wilgoci. Dezodoranty zwykle pachną zdecydowanie intensywniej niż antyperspiranty jednak mają zdecydowanie delikatniejsze działanie. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które nie mają problemów z intensywnym poceniem się.

Dlaczego dezodorant dla mężczyzn i kobiet to konieczność?

Regularnie stosowany dezodorant dla mężczyzn i kobiet nie jest jedynie kwestią maskowania nieprzyjemnego zapachu. Produkt ten ma ogromne znaczenie z punktu widzenia higieny. Dezodorant niszczy bakterie, zapobiegając podrażnieniu skóry przez pot oraz zmniejszając ryzyko wystąpienia potówek, infekcji i grzybicy.

Skąd podejrzenia, że dezodoranty mogą nam szkodzić?

W ostatnich latach coraz głośniej mówi się o tym, że dezodoranty mogą być niebezpieczne dla naszego zdrowia. Wszystko to ze względu na zawarte w nich aluminium, czyli sole glinu, które są główną substancją czynną w tych preparatach. Podejrzewa się, że mogą one akumulować się w organizmie, przekładając się na zwiększone ryzyko wystąpienia raka piersi oraz choroby Alzheimera w podeszłym wieku.

Badania naukowe nie wykazały jednoznacznego powiązania pomiędzy występowaniem nowotworów a stosowaniem dezodorantów, jednak ze względu na te doniesienia coraz więcej osób decyduje się na stosowanie preparatów bez aluminium.

Warto również zwrócić uwagę na to, że nasz organizm na co dzień ma styczność z aluminium, które znajduje się także w innych kosmetykach oraz środkach codziennego użytku.

Jak wybrać najlepszy dezodorant dla kobiet i mężczyzn?

Producenci kosmetyków starają się wychodzić naprzeciw oczekiwaniom klientów, dlatego też w polskich drogeriach coraz częściej pojawiają się produkty, które nie zawierają aluminium. Naturalny dezodorant dla kobiet i mężczyzn najpewniej bez problemu znajdziesz także w swoim sklepie. Są one dostępne zarówno w formie sprayu, sztyftu lub kremu w kulce. Niekiedy możecie spotkać się również z produktami w proszku, które aplikujemy palcami bezpośrednio na skórę.

W składzie naturalnych dezodorantów, które są pozbawione aluminium, najczęściej znajdziecie ałun i puder z bambusa. Substancje te mają działanie antybakteryjnie i skutecznie zmniejszają produkcję potu, jednak najważniejszym jest, że nie wnikają one w skórę i nie odkładają się w naszym organizmie.

Dezodorant dla kobiet powinien charakteryzować się przyjemnym zapachem oraz pH odpowiednim dla delikatnej, damskiej skóry. Podobne cechy powinny wyróżniać idealny dezodorant dla mężczyzn. Kosmetyk powinien nie tylko poradzić sobie z efektami pocenia, ale również pielęgnować skórę, zapobiegając podrażnieniom. Warto również wybrać preparat, który nie pozostawia białych, nieestetycznych śladów na ubraniach.  Niezwykle istotnym, jest także, aby dezodorant nie zawierał alkoholu – substancja ta może powodować odbarwienia ubrań oraz podrażnienia i przesuszenie skóry. Jeśli nie chcesz przyczyniać się do cierpienia zwierząt, przed zakupem zwróć uwagę, czy na opakowaniu twojego dezodorantu widnieje informacja, że nie był on na nich testowany.

Oceń ten post
Poprzedni «
Następny »