Jak skutecznie umyć samochód?

Jak skutecznie umyć samochód?

Wiosna to dobry czas na wykonanie pielęgnacji pojazdu i mycie karoserii oraz widocznych podzespołów. Po okresie zimowym na warstwie lakieru mogą osadzać się związki soli. Ważne, aby pierwsze mycie wykonać dokładnie i z dużą dbałością o szczegóły.

Przygotowanie pojazdu do mycia

Aby ocenić ilość potrzebnej pracy, należy w pierwszej kolejności usunąć błoto i inne trwałe zabrudzenia. Mogą one spowodować w dalszej fazie mycia uszkodzenia warstw lakieru. Dobrze jest spłukać pojazd wodą pod ciśnieniem. Tak przygotowany samochód może być umyty przy pomocy środków chemicznych do tego przeznaczonych. Wiele jest poradników mówiących jak myć samochód. Najłatwiejszą metodą jest rozpoczęcie od najbrudniejszych miejsc. Środek myjący nanosimy na felgi i tył samochodu oraz zderzak i światła przednie. Podczas eksploatacji pojazdu miejsca te narażone są na kontakt z błotem i zanieczyszczeniami zalegającymi na powierzchni asfaltu. Pozostałe części pojazdu można umyć za pomocą specjalnych preparatów jak szampon do samochodu. To rozwiązania uniwersalne o wielu zastosowaniach.

Narzędzia do mycia samochodu

W związku tym, że głównymi powierzchniami do czyszczenia są powierzchnie pokryte lakierem, należy pamiętać, aby dobierać narzędzia dostosowane do mycia aut. Szczotka do mycia auta musi posiadać miękkie włosie, aby nie powodowała uszkodzeń lakieru dobrze, jeżeli model wyposażony jest w przyłącze do wody, to wtedy lepiej można doczyścić zabrudzenia i rozprowadzić środki myjące. Długość szczotki należy dobierać do rozmiaru pojazdu tak, aby wygodnie można było omyć cały samochód.

Mycie i zabezpieczenie samochodu

Myjąc wszystkie elementy karoserii, można wykonać końcowe czyszczenie szyb i lusterek, aby nie pozostawić na szkle zacieków. Jeżeli występuje taka konieczność, zabieg można powtórzyć, spłukując wszystko jeszcze raz czystą wodą. Na tak przygotowaną powierzchnię powinny być nałożone preparaty zawierające wosk. W ten sposób lakier samochodowy będzie chroniony przed wodą i zabrudzeniami. Pozwala to również, na poprawię koloru lakieru, przez nadanie karoserii połysku. Preparaty takie można zmyć gorącą wodą i nałożyć kolejną warstwę. Końcową czynnością jest sprawdzenie czystości reflektorów, ponieważ zależy od tego bezpieczeństwo jazdy.

Myjąc dokładnie pojazd, można wydłużyć czas jego eksploatacji oraz uchronić lakier przed czynnikami zewnętrznymi jak słońce i promieniowanie UV. Pojazd myty cyklicznie będzie również prezentował się estetycznie. Szczególnie mycie po okresie zimowym pozwala uchronić elementy przed korozją spowodowaną przez sól drogową.

Oceń ten post
Poprzedni «
Następny »