Jak przygotować motocykl na rozpoczęcie sezonu?

Jak przygotować motocykl na rozpoczęcie sezonu?

Pierwsze cieplejsze dni w roku to gratka dla niejednego motocyklisty. Oficjalne otwarcie sezonu motocyklowego jednak wciąż przed nami, zatem przed wyruszeniem w trasę warto gruntownie sprawdzić stan techniczny swojego jednośladu i przygotować go do pierwszej wyprawy. O czym warto pamiętać i jak skutecznie przygotować motocykl na rozpoczęcie sezonu?

Krok pierwszy — mycie motocykla

Przygotowanie motocykla do sezonu warto rozpocząć od jego dokładnego umycia. Mycie motocykla najbezpieczniej wykonać ręcznie, choć najłatwiejszym sposobem będzie użycie standardowej myjki wysokociśnieniowej, dostępnej na każdej myjni bezdotykowej. Nie polecamy jednak tego sposobu, ze względu na ryzyko zalania układu zapłonowego. Zatem decydując się na mycie motocykla ręcznie, warto zwrócić szczególną uwagę na tzw. środki do mycia motocykla. Preparat powinien skutecznie usuwać osady z olejów, smarów i brudu, nie pozostawiając na jego powierzchni zacieków, smug ani resztek zabrudzeń. Po umyciu motocykl należy dokładnie osuszyć i sprawdzić filtr powietrza. Jeśli nie został zalany wodą, sprzęt można bezpiecznie odpalić.

Sprawdzenie poziomu oleju oraz płynów

Właściwa konserwacja motocykla powinna rozpocząć od sprawdzenia układu smarowania. Powinniśmy zadbać o wymianę oleju oraz uzupełnienie jego poziomu. Warto pamiętać, aby stosować oleje napędowe przeznaczone dla motocykli, nie dla samochodów osobowych. Stosowanie niewłaściwych płynów do smarowania może wpłynąć niekorzystnie na trwałość sprzęgła i w krótkim czasie doprowadzi do konieczności jego wymiany. Równie ważna, jak wymiana oleju, jest dbałość o odpowiednią ilość płynu chłodniczego. Motocykle są mocno obciążone termicznie, przez co właściwa konserwacja motocykla nie obędzie się bez regularnej wymiany całego płynu w chłodnicy i uzupełnianie jego ubytków.

Układ hamulcowy

Nie trzeba nikogo przekonywać, że układ hamulcowy w motocyklu odgrywa kluczową rolę w bezpiecznej jeździe. Konserwacja motocykla w tym przypadku powinna być zlecona profesjonalnemu warsztatowi, jeśli sami nie posiadamy wystarczającej wiedzy na ten temat. Mechanik powinien ocenić grubość klocków oraz stan tarcz hamulcowych, które odpowiadają za nasze bezpieczeństwo na drodze. Aby jak najdłużej zachować doskonały stan układu hamulcowego, należy pamiętać o wymianie płynu hamulcowego max. co dwa lata, lecz najlepiej co rok.

Ogumienie

Dobre opony to podstawa bezpiecznej i komfortowej jazdy. Rodzaj opony, jaką powinniśmy zastosować w swoim motocyklu, uzależniony jest od terenu, w jakim się najczęściej poruszamy. Tym samym inna opona powinna być użyta na asfalcie, inna na piachu, a jeszcze inna w terenie górzystym.

Oceń ten post
Poprzedni «
Następny »