Jak powinna wyglądać dieta odchudzająca?

Jak powinna wyglądać dieta odchudzająca?

W dzisiejszych czasach naprawdę spora grupa ludzi chciałaby zrzucić kilka lub kilkanaście kilogramów. Niektórzy walczą z nadwagą, inni z otyłością. Trzeba pamiętać, że otyłość jest stanem chorobowym, który wymaga leczenia. Decyzje o diecie dobrze jest wtedy konsultować z lekarzem. Kontrowersyjne i zbyt restrykcyjne diety mogą nam bardziej zaszkodzić niż pomóc, zwłaszcza jeśli doprowadzą do groźnych niedoboru w naszym organizmie. Brak odpowiednich witamin i minerałów może mieć bardzo negatywne skutki.

Efektywna utrata zbędnych kilogramów na zawsze

Od czego zacząć odchudzanie, żeby cieszyć się efektami długo i nie wywołać efektu jojo?
Dobrze jest pamiętać o rozsądnym podejściu do diety. Trzeba najpierw zrozumieć, z czym mamy największy problem i co powoduje nasze przybieranie na wadze? Jeśli są to przetworzone, słabej jakości posiłki jedzone w pośpiechu, trzeba zmienić tryb życia na bardziej spokojny.
Dla wielu osób problemem są zbyt duże ilości słodyczy. Zwłaszcza jeśli są spożywane wieczorem, nie zostaną już spalone i odkładają się w organizmie jako tłuszcz.

Kiedy zrozumiemy, co jest naszym największym kłopotem, możemy zacząć działać. Najlepiej nie stawiać sobie zbyt dużej poprzeczki, ponieważ może doprowadzić to do zniechęcenia i źle odbić się na poczuciu naszej wartości. Zaczniemy wtedy myśleć, że nie mamy kontroli nad sobą, a stąd prosta droga do popadnięcie w poczucie żalu i sięganie do szafki po batony i przekąski, aby się pocieszyć. Jedzenie, które lubimy, wpływa na nasz ośrodek nagrody, który mieści się w mózgu. Czujemy się wtedy lepiej, wydzielają się endorfiny, dlatego właśnie jedzenie może być dla wielu osób tak silnym uzależnieniem.

Sport kluczem do celu

Osoby, które zastanawiają się jak rozpocząć odchudzanie, muszą też uwzględnić w swoim planie zmiany aktywność fizyczną. Jeśli nie mają zbyt wiele kilogramów do zrzucenia, może to być bieganie. Trzeba jednak założyć, że na początku nie przebiegniemy maratonu. Nie o to tutaj chodzi. Trzeba działać metodą małych kroczków, a na pewno zauważymy zmiany.

Odchudzanie jest wieloetapowym procesem. Najlepiej zacząć od zmiany myślenia i zmiany podejścia do jedzenia. Warto znaleźć sobie jakąś pasję lub zajęcie, które pozwoli nam odwrócić uwagę od jedzenia. Może to być czytanie książki, w której fabuła bardzo nas wciągnie, malowanie, granie na instrumencie lub cokolwiek, co absorbuje nasz umysł.

Zrównoważony jadłospis

Zbyt szybkie chudnięcie nie przyniesie dobrych efektów, ponieważ często towarzyszą mu drastyczne metody. Organizm może się przed nimi bronić i choć efekty będą zauważalne, po kilku miesiącach jest bardzo prawdopodobny powrót do wagi wyjściowej. Jak zacząć się odchudzać, żeby kilogramy nie powróciły? Dobrze jest ułożyć sobie jadłospis, w którym uwzględnimy zdrowe produkty, takie jak warzywa, owoce, orzechy, suszone owoce i niewielkie ilości mięsa. Jeśli chcemy z niego zrezygnować całkowicie, trzeba pamiętać o jedzeniu jajek, które są bardzo zdrowe i mają niezwykle korzystny wpływ na organizm.

Oceń ten post
Następny »