Dlaczego warto kupić dysk SSD?

Dlaczego warto kupić dysk SSD?

Jeśli w ostatnim czasie Twój komputer znacznie spowolnił swoją pracę, to znak, że warto oddać go do serwisu. Specjalista może polecić Ci proste rozwiązanie problemu – dysk SSD do laptopa, który znacznie przyspieszy jego pracę. Jaki dysk SSD kupić i co musisz wiedzieć przed zakupem?

W większości starszych komputerów „sercem” komputera jest jego dysk twardy (Hard Disc Drive) – HDD. Jest to szczelnie zamknięty nośnik, który wewnątrz posiada twarde krążki – „talerze” pokryte cienką warstwą magnetyczną. Są one wprawiane w ruch wirowy za pomocą silnika. Dysk ten ma ponad 200 podzespołów. Od jego kondycji w dużej mierze zależy szybkość pracy komputera i jego poszczególnych programów. Im bardziej wysłużony dysk HDD, tym częściej komputer będzie odmawiał współpracy, a nawet, w przypadku najbardziej wysłużonych modeli, wyłączał się w trakcie.

Dobrym i często polecanym przez serwisantów zamiennikiem HDD jest dysk SSD do laptopa. Jaki dysk SSD kupić, w czym jest lepszy od HDD i na co zwrócić uwagę podczas zakupów?

Dysk SSD do laptopa – co to jest?

Dysk SSD do laptopa odgrywa tę samą rolę co HDD, ale jego budowa jest znacznie uproszczona. Składa się on z mniejszej ilości części i jest pozbawiony ruchomych elementów. Dane są zbierane na półprzewodnikowych pamięciach typu flash, a całość nadzoruje zintegrowany wraz z nimi na jednej płytce drukowanej kontroler. Odpowiada on za logiczną adresację komórek pamięci, operacje zapisu i odczytu danych, ich szyfrowanie czy też równoważenie zużycia pamięci flash.

Jeśli zastanawiasz się, czy i jaki dysk SSD kupić, poniżej znajdziesz kilka argumentów, które przemawiają za tym rozwiązaniem.

Dysk SSD jest niezawodny

Dysk SSD do laptopa w porównaniu z tradycyjnym HDD gwarantuje Ci prawdziwy przeskok i szybkościowy „dopalacz” dla komputera. Nie ma on ruchomych elementów i pozostaje odporny na silne pola magnetyczne, wibracje i ewentualne uderzenia. Nie oznacza to, że jest bezawaryjny, ale i tak psuje się znacznie rzadziej niż jego starszy kolega HDD. Warto też zauważyć, że producenci dają na dysk SSD do laptopa średnio 3-5 lat gwarancji. Tymczasem okres gwarancyjny na dysk twardy to średnio 1-2 lata (liczone często od daty produkcji, a nie zakupu).

Wydajność w pracy

Innym polem, na którym dysk SSD wygrywa jest jego wydajność – w tym czas dostępu do danych i operowania na niewielkich plikach (jak często się dzieje na co dzień). Czas losowego dostępu do danych w SSD wynosi ok. 0,1 milisekundy, niezależnie od ich lokalizacji na dysku. Tradycyjny „twardziel” pozostaje w tyle – potrzebuje aż kilkanaście milisekund, zależnie od umiejscowienia danych. Odczyt i zapis małych plików w porównaniu z SSD również jest tu wolniejszy. Instalując dysk SSD, odciążamy laptopa i dodatkowo wydłużamy czas jego pracy na baterii – średnio o 30-60 minut.

Inną ważną zaletą (dla graczy, ale również dla osób, które posługują się w pracy co najmniej kilkoma różnymi programami) jest odczyt  i zapis danych w wielu miejscach jednocześnie. Dla komputera z HDD i jego pamięci masowej wiele czynności wykonywanych jednocześnie jest wyzwaniem, tymczasem dysk SSD do laptopa zniesie tę liczbę operacji bez protestów.

Bezszelestna praca, chłód i waga

Dysk HDD po prostu słychać – szum talerzy przy zwiększonej eksploatacji komputera, chrobotanie podczas zapisu danych, klikanie głowic – jeśli chcesz „uciszyć” swojego laptopa, SSD to właściwe rozwiązanie. SSD jest też bardziej wytrzymały na wysoką temperaturę — i sam emituje znacznie mniej ciepła niż dysk twardy, co nie pozostaje znaczenia dla laptopów, które mają problemy z chłodzeniem.

Dysk SSD do laptopa jest też z reguły mniejszy (2,5 cala – 9,5 mm) i lżejszy (średnio 60-70 g w przypadku tego o wielkości 2,5 cala) niż HDD.

Jaki dysk SSD do laptopa kupić? Podsumowanie

Omówione wyżej zalety to argumenty, które przemawiają za zakupem dysku SSD – mimo, że wydaje się on dość drogi, biorąc pod uwagę dostępne pojemności. Koszt 1 GB to średnio ok. 3-4 złote, a więc całkiem sporo.

Dysk SSD o pojemności 256 GB z pewnością pomieści niezbędne dane systemowe, programów i aplikacji. Dysków jest wiele, ale w rozmowach ekspertów przewija się kilka modeli godnych polecenia. Zwróć uwagę na Samsung PM830 oraz Crucial M4. Rekomendowane są też propozycje Intela – w tym SSD 320 i 510 oraz SanDisk Ultra 3D czy też Plextor M8VC.

Dysk SSD to zakup, dzięki któremu łatwo „stuningujesz” swojego laptopa pod względem szybkości. Jeśli więc zależy Ci na szybkości i komforcie pracy, rozważ śmiało to rozwiązanie.

Oceń ten post
Poprzedni «
Następny »