Czym się różni kredyt odnawialny od debetu?

Czym się różni kredyt odnawialny od debetu?

W życiu mogą być różne sytuacje i potrzeba dodatkowej gotówki może pojawić się w najmniej oczekiwanym momencie. Jeśli również obawiacie się w swoim życiu takiej sytuacji, to możecie w pewnej mierze się zabezpieczyć, sięgając po produkty kredytowe, które pozwolą mieć w zanadrzu pewną kwotę dostępną bez konieczności starania się o kredyt w momencie, gdy taka potrzeba dodatkowych wydatków się pojawi. Takim zabezpieczającym produktem może być debet bądź kredyt odnawialny.

Wiele osób utożsamia te produkty bankowe ze sobą i uważa, że jest to to samo. Jednak w rzeczywistości tak nie jest i kredyt odnawialny oraz debet to inne bankowe produkty. Warto zwrócić uwagę czym się różnią.

Debet bez umowy, kredyt z umową

Podstawowa różnica będzie taka, że debet w koncie będzie można mieć bez konieczności spisywania umowy z bankiem. Natomiast o kredyt odnawialny zawsze będzie trzeba wnioskować, składając stosowny wniosek i potem podpisując z bankiem umowę. Oczywiście przy kredycie odnawialnym, gdy ma się konto w danym banku, te formalności nie będą szczególnie uciążliwe, ale jednak będą istniały. O debet w koncie można zawnioskować w telefonicznym kontakcie z bankiem i bez formalności zostanie przypisany do konta.

Debet na niską kwotę, kredyt na wysoką

Podstawowa różnica będzie taka, że debet w koncie będzie udzielany na niską kwotę zazwyczaj do 1000 złotych, natomiast w przypadku kredytu odnawialnego te środki, jakie mogą być przyznane, mogą być znacznie wyższe w wielu bankach nawet do 100 tysięcy złotych, co rzecz jasna będzie już znaczącą kwotą. Dodatkowo przy debecie w koncie będzie trzeba się liczyć z tym, że dostępną kwotę stosunkowo szybko będzie trzeba spłacić. Najczęściej tej spłaty będzie trzeba dokonać w ciągu 30 dni. Jeśli będzie to kredyt odnawialny, spłata rozłożona będzie na rok z możliwością przedłużenia spłaty o kolejny rok, zazwyczaj po uiszczeniu prowizji. Jeśli więc chodzi o kredyt odnawialny, będzie on lepszą opcją, gdy potrzebuje się większych środków i będzie chciało się spłatę rozłożyć na dłuższy okres. Jeśli ktoś potrzebuje małej kwoty, to może wybrać debet i jeśli jest przekonany, że w ciągu miesiąca będzie w stanie środki zwrócić.

Oczywiście co do konkretnych warunków czy to debetu, czy kredytu odnawialnego, zawsze warto sprawdzić ofertę konkretnego banku, by zapoznać się z tymi warunkami, jakie będą tam proponowane i wybrać dla siebie tę najlepszą opcję. W obu przypadkach to co będzie tożsame to sama forma spłaty kredytu, debetu, która będzie następować automatycznie przy każdej wpłacie środków na konto.

Oceń ten post
Poprzedni «
Następny »