Czym się różni czytnik ebooków od tabletu?

Czym się różni czytnik ebooków od tabletu?

Niektórzy czytelnicy, przerzucając się z papieru na elektronikę i czytając w ten sposób książki czy czasopisma, robią to po prostu na tablecie. Inni inwestują w specjalny sprzęt – czytnik ebooków, bardzo go sobie chwaląc. Jakie są między nimi różnice i czy naprawdę warto go kupić?

Czytnik ebooków – papier w wersji 2.0

Czytnik ebooków to urządzenie, którego ekran zupełnie różni się od ekranu LCD typowego dla tabletów. Technologia papieru elektronicznego to główna różnica między czytnikiem a tabletem do czytania. Ekran tego typu nie odbija światła, dzięki czemu nawet w słoneczny dzień sprawdzi się lepiej niż tradycyjna książka.

Podświetlenie ekranu tego typu jest nieszkodliwe dla oczu, dzięki czemu czytanie jest dla oka zdrowsze niż w przypadku czytania przy sztucznym świetle tradycyjnej książki. Dodatkowo papier elektroniczny nie rozprasza światła w przeciwieństwie do tabletu – możliwe jest czytanie w ciemności bez przeszkadzania osobie, która śpi obok.

Producenci e-readerów są ponadto wyspecjalizowani w swojej branży. Wciąż udoskonalają urządzenia pod kątem komfortu lektury, użytkowania i eliminowania szkodliwych dla oczu czynników.

Zalety e-readerów

Typowy czytnik e-booków – Kindle, Cybook czy PocketBook bardzo długo trzyma baterię – jedno doładowanie może wystarczyć nawet na miesiąc użytkowania. W porównaniu z nim tablet do czytania trzyma bardzo krótko – trzeba go doładowywać średnio co drugi dzień. Wynika to z faktu, że ma dużo innych funkcji i aplikacji, które „zjadają” baterię.

Ponadto e-reader oferuje podświetlenie przyjazne dla oczu, nie wyświetlają się też żadne powiadomienia podczas lektury, a  e-papier i e-ink są udoskonalonymi wersjami tradycyjnego papieru i tuszu.

Czytnik ebooków lepiej niż tablet leży w dłoni – ma z reguły mniejszy ekran i jest lżejszy, co nie pozostaje bez znaczenia np. podczas dłuższej podróży. Można go też używać swobodnie na słońcu –  w przeciwieństwie do tabletu, smartfona czy laptopa.

Aplikacje internetowe a Twój czytnik

Często użytkownicy tego urządzenia sami nie zdają  z możliwości Wi-Fi lub nie są nimi zainteresowani. Nie wiedzą o ich użyteczności, kierują się starymi przyzwyczajeniami lub boją się, że nie będą umieli z nich skorzystać. Myślą też czasem, że połączenie czytnika z aplikacją to skomplikowany i drogi proces. Obecnie wiele aplikacji jest zupełnie darmowych, a przy tym bardzo praktycznych.

Ebooki na czytniku w kilka sekund

Niegdyś procedura zapisywania ebooka na urządzeniu była skomplikowana – należało zapisać zakupiony plik na komputerze, a potem przesłać go za pomocą kabla USB do urządzenia. Aplikacje typu Send-To-Kindle pozwalają zrobić to samo za pomocą dwóch klików, a książka skopiuje się na czytnik bez żadnej dopłaty.

E-biblioteka

Wyjątkiem wśród darmowych aplikacji jest wirtualna biblioteka Legimi, którą można zainstalować na czytnik ebooków z Androidem. Biblioteka działa na podobnych zasadach co serwisy internetowe z serialami – w zamian za określony abonament otrzymujemy dostęp do plików. Chcąc skorzystać z biblioteki, należy najpierw się zalogować i podać dane płatności.

Lektura w chmurze danych

Pamięć ebooków wciąż jest ograniczona, dlatego, jeśli Twoja wirtualna biblioteczka pęka w szwach, przenieś swoje e-książki na chmurę. Możesz skorzystać tutaj z Dropboxa czy Dysku Google. Chmurę możesz zsynchronizować nie tylko z czytnikiem, ale też innymi urządzeniami mobilnymi. Przechowywanie plików na chmurze jest darmowe. Możliwe jest również szybkie przesyłanie ich między urządzeniami.

Tablet do czytania – czy to dobre rozwiązanie?

Tablet do czytania jest korzystnym rozwiązaniem, jeśli czytasz okazjonalnie. Tablety mają dostęp do wielu aplikacji dla czytelników, a także są multimedialne i wielofunkcyjne. Mają też możliwość obsługi formatów tekstowych i graficznych nie zawsze kompatybilnych z czytnikami. Posiadają też większą ilość pamięci, dzięki czemu można przechować na nich zdecydowanie więcej plików.

Jeśli czytasz głównie strony internetowe (w tym magazyny i książki online), postaw raczej na tablet do czytania. Wprawdzie nowsze modele e-readerów posiadają Wi-Fi i przeglądarkę, jednak strony scrolluje się niewygodnie, a przeglądarka jest zainstalowana głównie z myślą o downloadzie ebooków na czytnik.

Obecnie ceny czytników ebooków i tabletów są tak niskie, że warto wydać 150-600 zł i na własne oczy przekonać się o różnicach. Kupując taki sprzęt, możesz śmiało pozbyć się regałów i biblioteczek. To, co do tej pory na nich stało, zmieści się teraz na jednym płaskim urządzeniu wielkości 1-2 złożonych dłoni. Tradycjonaliści będą jednak mimo wszystko i tak tęsknić za zapachem tuszu i świeżego papieru prosto z księgarni.

Oceń ten post
Poprzedni «
Następny »