Czy suplementy diety są bezpieczne?

Czy suplementy diety są bezpieczne?

W ostatnich latach suplementy diety znalazły się na ustach całego świata. Wiele osób upatruje w nich rozwiązania większości naszych problemów ze zdrowiem. Zanim zaczniecie je stosować, dowiedzcie się, w jaki sposób mają się suplementy diety, a bezpieczeństwo i wasze realne potrzeby. Co powinniśmy wiedzieć o tego typu preparatach oraz w jaki sposób wybrać  najlepsze suplementy diety?

Czym są suplementy diety?

Najprościej rzecz ujmując, suplementy diety to środki, które mają za zadanie uzupełnić niedobory wszystkich substancji odżywczych, których z różnych względów nie jesteśmy w stanie dostarczyć do naszego organizmu w codziennej diecie. Mowa tutaj przede wszystkim o różnego rodzaju witaminach, mikro- i makroelementach oraz minerałach. Na rynku dostępne są także suplementy diety, zawierające ekstrakty z roślin, enzymy odżywcze czy też tłuszcze.

W sklepach i aptekach dostępne są również preparaty o kompleksowym działaniu, zawierające w sobie istny koktajl substancji odżywczych, gwarantujących optymalną pracę naszego organizmu.

Czym suplementy diety różnią się od leków?

Zgodnie z unijnym prawem, suplementy diety nie są zaliczane do leków, przez co nie są one tak restrykcyjnie kontrolowane. W Polsce warunkiem wprowadzenia suplementu na rynek jest powiadomienie Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Zgodnie z obowiązującym prawem, odpowiedzialność za jakość produktu oraz treść informacji na opakowaniach w całości odpowiada producent.

Definicje wskazują, iż leki mają za zadanie przywrócić równowagę organizmu, zakłóconą przez chorobę. Z kolei suplementy mają działanie stricte profilaktyczne, uzupełniając i wzbogacając codzienną dietę.

Suplementy diety a bezpieczeństwo – co warto wiedzieć?

Wraz z wzrostem popularności suplementów diety, coraz częściej zaczęły pojawiać się głosy, iż ich spożywanie niekoniecznie może przynieść nam same korzyści. Jak w rzeczywistości mają się suplementy diety a bezpieczeństwo? Kiedy możemy je zażywać bez obaw o nasze zdrowie?

Produkcja i dystrybucja suplementów diety nie podlega tak restrykcyjnym regulacjom co lekarstwa. W związku z tym należy wybierać jedynie pewne produkty, posiadające lekarskie rekomendacje.

Jak podkreślają specjaliści, suplementy nie mają za zadanie leczyć, a jedynie wspomagać utrzymanie równowagi w organizmie. Preparaty te pozostaną dla nas bezpieczne, jeśli będą jednym z wielu elementów zbilansowanej i zdrowej diety. Nigdy nie mogą stanowić podstawy naszego jadłospisu, gdyż może to zagrażać naszemu zdrowiu.

Jeśli nurtuje cię to, w jaki sposób mają się suplementy diety a bezpieczeństwo, koniecznie porozmawiaj z lekarzem, zanim zaczniesz je zażywać. Warto pamiętać, iż istnieją przypadłości, które wykluczają stosowanie tego typu preparatów. Specjalista z pewnością pomoże ci dobrać najlepsze suplementy diety, które będą miały pozytywny wpływ na funkcjonowanie twojego organizmu. Konsultacja lekarska pozwoli ci się upewnić, że przyjmowane przez ciebie suplementy są nie tylko bezpieczne, ale również przynoszą spodziewane efekty.

Jak wybrać najlepsze suplementy diety?

Jeśli chcesz kupić najlepsze suplementy diety, poświęć trochę czasu na ich wybór, gdyż tylko w ten sposób zyskasz pewność, że nabyty przez ciebie produkt spełni twoje oczekiwania i potrzeby. Najlepszym miejscem do zakupu suplementów diet bez wątpienia są renomowane apteki oraz sklepy zielarskie, które oferują produkty bezpieczne i przetestowane.

Pamiętaj, że wszystkie informacje o działaniu specyfiku powinieneś znaleźć na dołączonej do niego ulotce, dlatego poświęć trochę czasu na jej dokładne przestudiowanie. Jeśli któraś z substancji wymienionych na ulotce będzie dla ciebie niezrozumiała lub podejrzana, koniecznie zapytaj farmaceutę o jej działanie oraz ewentualne przeciwskazania.

Upewnij się, że suplement nie zawiera niebezpiecznych dla ciebie alergenów, oraz że faktycznie spełniasz wszystkie wymogi kwalifikujące do jego spożywania. Z ulotki powinieneś również dowiedzieć się, w jaki sposób dawkować produkt oraz w jaki sposób postępować w przypadku przedawkowania.

Sygnałem ostrzegawczym powinny być wszelkie deklaracje o tym, że suplement ma właściwości lecznicze. Jak już wcześniej wspominaliśmy, takie działanie mają jedynie lekarstwa, których spożywanie musi być kontrolowane przez lekarzy.

Oceń ten post
Poprzedni «
Następny »