Co powinieneś wiedzieć, zanim kupisz smartfona?

Co powinieneś wiedzieć, zanim kupisz smartfona?

Kończy Ci się umowa? To zwykle oznacza pytanie – jaki smartfon wybrać? Wybór dobrego telefonu może obecnie przyprawiać o zawrót głowy. Sieci prześcigają się w ofertach, a w sklepach asortyment jest potężny. Na jakie elementy powinieneś zwrócić uwagę, zanim zamienisz swój stary telefon na lepszy model? Co wziąć pod lupę, jeśli wybierasz smartfon dla starszej osoby?

Smartfon dla starszej osoby – przede wszystkim silna bateria

Wielu z nas pamięta Nokię 3310, której bateria potrafiła „trzymać” nawet ponad tydzień. Smartfon dla starszej osoby powinien być przede wszystkim praktyczny, a to wiąże się z wytrzymałą baterią. Współczesne smartfony mogą pracować nawet 4 dni na jednym doładowaniu – to sporo, zważywszy na fakt, ile aplikacji obsługują.

Wytrzymalszą baterię mają smartfony z niskiej lub średniej półki cenowej. Dobra bateria ma akumulator o pojemności powyżej 4000 mAh, co oznacza też, że jest dość duża i gruba (a to przekłada się na wygląd telefonu). Takie smartfony są z reguły tańsze niż ich designerscy rywale. Smartfony mniej znanych marek mogą mieć akumulatory o pojemności ponad 6000 mAh i kosztować ok. 600 zł. Zasada jest tutaj prosta – im więcej mAh, tym lepiej. Jeśli wolimy jednak smukły telefon, należy zwrócić uwagę, czy i jak szybko się on ładuje.

Wspomnienia na smartfonie – aparat fotograficzny

Smartfon dla starszej osoby powinien też mieć dobry aparat fotograficzny. Seniorzy lubią zarówno robić, jak i oglądać zdjęcia. Duża liczba megapikseli to jednak nie wszystko. Smartfon powinien mieć też funkcję stabilizacji obrazu. Pozwoli ona zrobić ostre zdjęcie nawet, gdy ręka seniora mimowolnie zadrży.

Ważną rolę odgrywa też tutaj jakość sensora, jasność obiektywu, możliwości jego przysłaniania oraz przetwarzanie obrazu. Zdjęcia często bowiem znacznie tracą na jakości przy przerzucaniu ich np. do komputera. W tanich telefonach stosowana jest zazwyczaj optyka f/2.0 – f/2.4, a w drogich znacznie jaśniejsza f/1.5 – f/1.8. Im mniejszy współczynnik, tym lepszej jakości zdjęcie nawet w słabym świetle.

Seniorzy lubią też nagrywać filmiki z różnych wydarzeń. W smartfonach w cenie 300-400 zł rozdzielczość najczęściej wynosi zaledwie 720p. Dokładając kilkaset złotych więcej, będzie można pomyśleć o modelu nagrywającym w HD i rozdzielczości 1080p – zatem obraz będzie lepszy i bardziej płynny – nie będzie się zacinał.

Jaki smartfon wybrać, jeśli zależy nam na zdjęciach i kręceniu filmów? Najczęściej polecane są modele Samsung Galaxy S9, Galaxy Note 8, Pixel 2 XL czy też LG V30.

Jaki smartfon wybrać? Ważne detale przy zakupie

Smartfon dla starszej osoby powinien mieć czytelny i prosty interfejs bez zbędnych funkcji i gadżetów, które dobrze sprawdzają u młodzieży. Powinna być możliwość powiększenia liter tak, by senior nie miał problemu z trafieniem w klawisze.

Telefon powinien mieć też duży ekran z wyświetlaczem IPS, który zapewni idealną czystość obrazu i komfort widzenia pod różnymi kątami, co jest szczególnie ważne, jeśli wzrok nie jest już sokoli. Przy zakupie należy też zwrócić uwagę na ustawienia głośności i funkcję głośnomówiącą – z tych samych powodów.

Warto też, by telefon był wykonany z odpornych na zniszczenie materiałów. Najbardziej wytrzymałe są ceramiczne obudowy, choć zdarzają się też metalowe (stalowe), które również są polecane. Plastik pokryty lakierem to najtańsza i najmniej solidna opcja.

Jaki smartfon wybrać? Telefon dla starszej osoby nie musi być bardzo drogi. W Polsce coraz popularniejsze są chińskie marki, które produkują telefony odpowiadające jakością flagowym azjatyckim produktom, a jednocześnie są w umiarkowanej cenie. Warto rozejrzeć się w ofercie i wziąć pod uwagę nie tylko te modele, które najczęściej pokazują się w reklamach.

Oceń ten post
Poprzedni «
Następny »