5 rad, jak wykonywać lepsze zdjęcia smartfonem

5 rad, jak wykonywać lepsze zdjęcia smartfonem

Zawodowi fotografowie często kręcą nosem na zdjęcia ze smartfona. Robienie zdjęć telefonem nie należy do najtrudniejszych zajęć, ale i tutaj trzeba pamiętać o kwestiach technicznych – o ile oczywiście zależy nam na dobrej jakości zdjęciach. Jak robić zdjęcia smartfonem, by efekt zaskoczył nawet zawodowca?

Chcesz zobić zdjęcia ze smartfona? Najpierw ustaw sprzęt

Kwestia podstawowa – ustawienia smartfona. Jakość zdjęcia ustaw na najwyższy możliwy poziom, przy czym rozdzielczość – na średnią, by zaoszczędzić miejsce. Warto też sprawdzić inne opcje dostępne w telefonie – balans bieli, jasność obiektywu oraz przesłonę (jeśli da się ją regulować), wyłączyć datowanie zdjęć (inaczej zostaje nieestetyczna i odwracająca uwagę data na zdjęciu). Ustaw też zawczasu miejsce zapisu zdjęć w pamięci – tak, by nagle Ci jej nie zabrakło.

Kadrowanie – włącz tryb siatki

Tym bardziej, jeśli dopiero uczysz się robić zdjęcia. Często siatka włączona jest automatycznie, a jeśli nie, warto sobie ją pomóc. Po włączeniu tej opcji ekran podzieli się na 9 prostokątów. Na przecięciach tych linii znajdują się tzw. mocne punkty obrazu, gdzie powinieneś umieszczać detale najważniejsze dla danego kadru.

Szukaj szerokich kadrów. Taki układ opowiada „historię” na zdjęciu, więcej się tutaj dzieje. Wąskie kadry sprawdzają się lepiej, jeśli zależy Ci na uwypukleniu danego detalu. Kadrując, dąż do harmonijnej symetrii, lub przeciwnie – ustaw obiekty w kadrze tak, by kompozycja była niesymetryczna. Wprowadzi to dynamizm do zdjęcia.

Jak robić zdjęcia smartfonem? Szukaj światła

Jakość zdjęcia ze smartfona coraz rzadziej ustępuje zdjęciom robionym tradycyjnym fotograficznym aparatem cyfrowym. Telefony jednak wciąż nie posiadają matryc pozwalających na robienie zdjęć w trudnych warunkach (w ciemnych pomieszczeniach i pod światło). Na zdjęciach robionych przez amatorów kadrowanie pod światło kończy się zwykle ciemnym obrysem sylwetek na niedoświetlonej czarnej plamie. Brakuje wysokiej czułości ISO, która mogłaby pomóc wyodrębnić na zdjęciu poszczególne osoby i je doświetlić.

W pomieszczeniach najlepiej robić zdjęcia osobom, które stoją naprzeciwko okna – fotograf powinien ustawić się tyłem do niego. Jeśli naturalnego światła brakuje, a potrzebujemy akurat zrobić zdjęcia jakiegoś przedmiotu, na biurku przy oknie możemy rozłożyć biały brystol, który będzie odbijał światło. Możemy go też nakleić na chwilę na oknie – rozproszy i odbije światło, przez co będzie się wydawać, że jest jaśniej.

Nie doświetlaj zdjęć lampą błyskową. Efekt jest nienaturalny – zdjęcia wyglądają sztucznie, powstają czerwone oczy i wychodzą na światło dzienne (nomen-omen) wszystkie defekty obiektu. Przy takim ustawieniu zdjęcia ze smartfona dodatkowo nabierają niezdrowego, żółtego odcienia.

Cyfrowy zoom to nie makro!

Chcąc robić zdjęcia w terenie, lepiej zabierz ze sobą standardowy aparat cyfrowy lub analogowy, a telefonu używaj głównie do fotografowania pejzaży. Jak robić zdjęcia smartfonem w takich sytuacjach?

Zdjęcia ze smartfona typu „makro” mogą się udać tylko wtedy, jeśli podejdziesz bardzo blisko obiektu. Cyfrowy zoom rozmazuje piksele na zdjęciu, przez co zdjęcie (przy rozdzielczości, jaką oferują smartfony) na pewno stanie się nieostre.

Szkiełko obiektywu i celne oko

Czasami zdarza się, że zdjęcia, które robisz, są rozmazane (mimo użycia statywu czy sticka), lub są na nich plamy. Zwykle nie wiążesz tego z przybrudzonym obiektywem. Telefon w ciągu dnia wiele razy zdąży się ubrudzić, dlatego zanim w ogóle zaczniesz zadawać sobie pytanie „jak robić zdjęcia smartfonem?”, weź szmatkę z mikrofibry i wyczyść obiektyw w swoim telefonie. Uważaj też, by nie zarysować i nie potłuc szkła. Najlepiej zainwestuj w ochronny case.

Technologia w ostatnich latach rozwinęła się tak szybko, że zdjęcia robione smartfonem mogą śmiało konkurować  pod względem jakości z fotografiami robionymi prostymi kompaktami. Takie fotografowanie jest w dodatku bardzo proste od strony technicznej, dlatego obecnie każdy może już swoimi zdjęciami wyrazić siebie. Do dzieła!

Oceń ten post
Poprzedni «
Następny »